Nieważność w sprawie p-ko syndykowi Getin – do czterech razy sztuka…
To czwarte orzeczenie w tej sprawie.
Wyrokiem z dnia 3.04.2025 r. Sąd Apelacyjny we Wrocławiu I Wydział Cywilny (SSA Małgorzata Lamparska), w sprawie o sygn. akt V ACa 1191/25 (poprzednio: I ACa 150/25 oraz I ACa 234/23) oddalił w apelację banku (aktualnie popieraną przez syndyka) w zakresie ustalenia nieważności umowy i uchylił wyrok I instancji w zakresie zasądzenia, umarzając postępowanie z uwagi na cofnięcie pozwu o zapłatę. Koszty postępowania apelacyjnego zostały zniesione.
Apelacja złożona przez bank dotyczyła wyroku z dnia 14.12.2021 r., którym Sąd Okręgowy we Wrocławiu (SSO Krzysztof Rudnicki), w sprawie o sygn. akt XII C 187/20 ustalił nieważność umowy kredytu indeksowanego CHF i zasądził od banku na rzecz Klientów Kancelarii zwrot wpłaconych bankowi środków, jako nienależnych.
Od ww. wyroku, bank złożył apelację wskutek której Sąd Apelacyjny we Wrocławiu I Wydział Cywilny (SSA Małgorzata Lamparska), w sprawie o sygn. akt I ACa 299/22 uchylił wyrok Sądu I instancji.
Kancelaria złożyła zażalenie do Sądu Najwyższego, które zostało uwzględnione postanowieniem z dnia 23.11.2022 r. (sygn. III CZ 307/22).
Sprawa wróciła do Sądu Apelacyjnego.
Ale, ogłoszono upadłość Getin i postępowanie zawieszono na 1,5 roku.
Wczorajsza rozprawa apelacyjna została wyznaczona po czterech wnioskach o podjęcie postępowania oraz cofnięciu pozwu o zapłatę, gdyż Klienci Kancelarii nie mają nadziei na odzyskanie jakichkolwiek kwot od upadłego banku. Rezygnacja z roszczeń pieniężnych zdaje się być ceną za uwolnienie od toksycznego zobowiązania, zwolnienie hipoteki i czysty BIK.
W przypadku tych Klientów, syndyk złożył pozew o zapłatę. Pozew aktualnie oczekuje na rozpoznanie wniosku syndyka o zwolnienie od opłaty sądowej i pozostaje mieć nadzieję, że Sąd nie pozwoli na szantaż za pieniądze podatnika.
Pozew został wniesiony w lutym 2020 r.
Wyrok jest PRAWOMOCNY.
Aktualnie, Kancelaria przystępuje do wykreślenia hipoteki oraz wpisów w BIK.
Sprawę prowadzą:
radca prawny Agnieszka Osowiecka-Wasiak
radca prawny Michał Przybylak