Wyrokiem z dnia 25.03.2025 r. Sąd Okręgowy w Warszawie XXV Wydział Cywilny (SSR del. Stanisław Zabłocki), w sprawie o sygn. akt XXV C 2995/20, zasądził dochodzone na rzecz Klientów kwoty stanowiące nadwyżkę ponad wypłacony kapitał kredytu, a to w oparciu o przesłankowe stwierdzenie, że (spłacona już) umowa kredytu denominowanego CHF, zawarta z PKO BP – jest nieważna.
W toku sporu doszło do spłaty kredytu zaciągniętego w 2005 r. na 15 lat, a w konsekwencji złożone zostało bankowi oświadczenie o potrąceniu wzajemnych nienależnych świadczeń, celem dokonania rozliczenia z bankiem z tego, co otrzymali kredytobiorcy od banku w wykonaniu nieważnej umowy. Odpadł także interes prawny do popierania powództwa o ustalenie, które zostało cofnięte. W związku z tym, Sąd zasądził na rzecz Klientów Kancelarii od banku nadwyżkę ponad wypłacony kapitał kredytu wraz z odsetkami (od dnia wezwania po całkowitej spłacie kredytu), a także obciążył bank kosztami procesu. W pozostałym zakresie postępowanie zostało umorzone. Wyrok zapadł po przeprowadzeniu trzech rozpraw.
Pozew został złożony w marcu 2018 r., a znacznej modyfikacji powództwa dokonano w grudniu 2020 r.
Na czas trwania postępowania wpłynął fakt dwukrotnego stwierdzania przez sądy swojej niewłaściwości. Pierwotnie pozew złożono do Sądu Rejonowego w Gostyniu, który przekazał pozew do Sądu Okręgowego w Poznaniu, by ten również stwierdził swoją niewłaściwość i przekazał sprawę do Sądu Okręgowego w Warszawie. Złożone zażalenia okazały się niezasadne.
Dodatkowo, w Sądzie w Warszawie doszło do zmiany składu orzekającego, gdyż pierwotnie wyznaczony Sędzia Kamil Gołaszewski (ten sam, co w sprawie TSUE Dziubak), został sędzią Sądu Apelacyjnego.
Wyrok jest nieprawomocny.
Sprawę prowadzą:
Agnieszka Osowiecka-Wasiak, radca prawny
Michał Przybylak, radca prawny