Podsumowując rok 2024, przedstawiamy informacje o wyrokach dotyczących kredytów „frankowych”.
Ponadto, złożyliśmy pozew dotyczący umowy kredytu w złotych opartej o WIBOR !

 

Wyroki są dostępne na stronie Kancelarii – zapraszamy:

https://kancelaria-osowiecka.pl/#Wygrane_sprawy_o_uniewaznienie_umowy_kredytu

Konsekwencją nieważności umowy kredytu jest to, że bank może jedynie odzyskać od konsumenta kapitał wypłaconego w PLN kredytu pomniejszony o sumę wpłat kredytobiorcy na rzecz banku – o żadnym wynagrodzeniu, czy waloryzacji na rzecz banków nie może być mowy. Potwierdził to jednoznacznie TSUE oraz Sąd Najwyższy.

Korzyścią Klientów Kancelarii, jest przede wszystkim odzyskanie spokoju i uwolnienie od toksycznych, a wręcz niespłacalnych długów.

Poniżej wygranych przez Klientów Kancelarii spraw przeciwko:
– PKO BP (Własny Kąt, MIX) – 4 x prawomocnie i 9 x nieprawomocnie
– PKO BP (Nordea-Habitat) – 3 x prawomocnie i 6 x nieprawomocnie
– mBank (mPlan, multiPlan) – 7 x prawomocnie i 5 x nieprawomocnie
– Santander BP (Ekstralokum – Kredyt Bank) – 9 x prawomocnie i 14 x nieprawomocnie
– Santander BP (BZ WBK – dewizowy) – 4 x nieprawomocnie
– BPH (GE Money) – 2 x prawomocnie i 7 x nieprawomocnie
– Millennium – 3 x prawomocnie i 5 x nieprawomocnie
– Millennium (Euro Bank) – 1 x prawomocnie
– Deutsche Bank – 2 x prawomocnie i 1 x nieprawomocnie
– PEKAO (BPH Kraków) – 1 x nieprawomocnie
– Santander Consumer – 2 x prawomocnie i 3 x nieprawomocnie
– Raiffeisen – 1 x prawomocnie
– Raiffeisen (Polbank) – 2 x prawomocnie i 7 x nieprawomocnie
– BNP Paribas (BGŻ) – 3 x nieprawomocnie
– BOŚ – 1 x prawomocnie
– Credit Agricole (Lukas Bank) – 2 x nieprawomocnie
– ING Bank Śląski – 1 x nieprawomocnie.

W siedmiu sprawach, banki nie złożyły apelacji i spory zakończyły się po wyroku I instancji (PKO BP – Nordea x 2, mBank x 3, BOŚ x 1, Deutsche Bank x 1).

Średni czas trwania postępowania w sądach I instancji wyniósł 37 miesięcy, a w sądach II instancji – 21 miesięcy. Są sprawy, które zakończyły się w 13 miesięcy w I i II instancji, ale Kancelaria prowadzi nadal sprawy z pozwów złożonych w 2017 – 2018 r., w których nie zapadł jeszcze żaden wyrok. Szacujemy, że czas trwania postępowań będzie nadal się wydłużać (z wielu przyczyn niezależnych od Kancelarii, a których nie sposób przywołać w jednym zdaniu).

W sześciu sprawach, Sąd Najwyższy odmówił przyjęcia skarg kasacyjnych złożonych przez Santander Bank Polska (dawny Kredyt Bank / umowy EKSTRALOKUM).

W jedenastu sprawach, Klienci zawarli ugody z bankami, które były dla Klientów korzystne finansowo.

W sprawach z pozwów złożonych przez banki o kapitał kredytu, a także wynagrodzenie za korzystanie z kapitału / waloryzację (urealnienie) kapitału, zapadły cztery wyroki oddalające powództwa banków. W ośmiu sprawach, banki skapitulowały i cofnęły pozwy po złożeniu przez Kancelarię odpowiedzi na pozew.

Nadto, Kancelaria uzyskała trzy wyroki zasądzające nadwyżki pozostałe po potrąceniu kapitału kredytu, których banki dobrowolnie nie rozliczyły po prawomocnym ustaleniu nieważności umowy kredytu (Santander Consumer x 1, Santander Bank Polska x 2).

I łyżka dziegciu:
– w czterech sprawach, pozwy przeciwko bankom (Deutsche Bank, PKO BP ex Nordea, mBank, Santander BP ex Kredyt Bank) zostały oddalone przez Sąd I instancji w składzie SSO Katarzyna Tybur. Są to wyroki odosobnione i zostały zaskarżone przez Kancelarię apelacjami;
– Sąd Apelacyjny we Wrocławiu (SSA Ewa Głowacka) wyrokiem z 19.12.2024 r. (sygn. I ACa 1367/23) oddalił apelację złożoną przez Kancelarię od wyroku SO we Wrocławiu z 8.02.2023 r. (sygn. XII C 887/19, SSO Katarzyna Tybur), którym oddalone zostało powództwo dotyczące umowy d. GE Money Bank (aktualnie Bank BPH). Sąd II instancji stwierdził jedynie nieuczciwość marży w umowie kredytu d. GE Money Bank. Natomiast Sąd I instancji stwierdził, że umowa jest uczciwa, ważna i skuteczna, zaś kredytobiorcy byli świadomi ryzyka walutowego. Tym samym, doszło do tzw. redukcji utrzymującej skuteczność, co jest wykluczone w świetle dyrektywy 93/13 i jednolitego orzecznictwa TSUE. Po uzyskaniu pisemnego uzasadnienia, w sprawie zostanie złożona przez Kancelarię skarga kasacyjna do Sądu Najwyższego.