Wyrokiem z dnia 30.09.2024 r. Sąd Apelacyjny we Wrocławiu I Wydział Cywilny (SSA Wojciech Wójcik), w sprawie o sygn. akt I ACa 633/24 oddalił w apelację banku w zakresie ustalenia nieważności umowy i zmienił wyrok w zakresie zasądzenia w ten sposób, że oddalił powództwo ponad kapitał kredytu stosując tzw. teorię salda, co wpłynęło na rozstrzygnięcie o kosztach procesu.
Apelacja banku dotyczyła wyroku Sądu Okręgowego w Opolu z dnia 17.11.2023 r. (SSO Izabela Bogusz), w sprawie o sygn. akt I C 37/21, którym Sąd ustalił nieważność umowy kredytu indeksowanego do CHF zawartej z dawnym Polbank i zasądził od banku na rzecz Klientów Kancelarii zwrot dochodzonych kwot wraz z odsetkami od dnia złożenia pozwu.
Pozew został wniesiony w styczniu 2021 r., a sprawie odbyły się łącznie trzy rozprawy, w tym jedna w II instancji. W I instancji przeprowadzono dowód z opinii biegłego, przesłuchano świadka i kredytobiorców. Wszystko to wpłynęło na czas rozpoznania sprawy.
Wyrok jest PRAWOMOCNY.
Co ważne – w zakresie ustalenia nieważności umowy kredytu, wyrok stanowi podstawę do rozliczenia stron nieważnej umowy kredytu, a także wykreślenia hipoteki.
Nadto, skutkiem wyroku jest uwolnienie Klientów Kancelarii od toksycznego kredytu i długu, który był nadal wyższy, aniżeli kwota udzielonego kredytu, pomimo 16 lat spłaty kredytu zaciągniętego na 25 lat.
Ważny jest bilans i interes Klientów na gruncie ustalenia nieważności umowy kredytu:
– w 2008 r. bank wypłacił kredyt w kwocie 300.000 zł
– kredyt został udzielony na 25 lat
– spłata trwała 16 lat
– spłacono do banku ok. 450.000 zł
– saldo zadłużenia wg banku na wczoraj wynosiło ok. 280.000 zł (ten dług nie istnieje wskutek wyroku)
*** po wyroku do zwrotu przez bank zostaje ok. 150.000 zł ***
Aktualnie, Kancelaria przystępuje do rozliczenia nieważnej umowy kredytu, a także wykreślenia hipoteki.
Sprawę prowadzą:
radca prawny Agnieszka Osowiecka – Wasiak
radca prawny Michał Przybylak