Wyrokiem z dnia 20.01.2025 r., Sąd Rejonowy w Kłodzku (ASR Marta Bojda – Filipek), w sprawie o sygn. akt I C 918/24 oddalił pozew Santander Consumer Bank o zapłatę z tytułu waloryzacji kapitału kredytu oraz obciążył bank kosztami procesu.

Sprawa wynikła na tle prawomocnego wyroku ustalającego nieważność umowy kredytu. Po rozliczeniu kapitału kredytu w drodze potrącenia, bank pozwał Klienta Kancelarii o dodatkowe świadczenia ponad kapitał.

Bank złożył i podtrzymywał swój pozew o waloryzację, pomimo jednoznacznych orzeczeń TSUE i uchwały Sądu Najwyższego.
Po przeprowadzeniu jednej rozprawy, Sąd oddalił pozew banku.

Sąd w ustnych motywach rozstrzygnięcia wskazał w zakresie żądania głównego, iż po stwierdzeniu nieważności Umowy bank nie może dochodzić „urealnionej” kwoty kapitału na podstawie przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu. Ponadto, Sąd wskazał na orzecznictwo TSUE, z którego jasno wynika, iż bank nie może czerpać jakichkolwiek korzyści/dochodzić rekompensaty z nieważnej umowy, albowiem godziłoby to w cel odstraszający dyrektywy 93/13. Co do żądania ewentualnego, Sąd również powołał się na orzecznictwo TSUE, które wyklucza możliwość dochodzenia waloryzacji kapitału przez bank od konsumenta. Sąd wskazał ponadto, że żądanie waloryzacji byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, albowiem premiowałoby to podmiot, który sam naruszył zasady współżycia społecznego, konstruując nieuczciwą Umowę. Bank nie może więc dochodzić dla siebie jakiegokolwiek „zysku”.

Bank złożył pozew we wrześniu 2024 r.
Wyrok jest nieprawomocny.

Sprawę prowadzą:
radca prawny Agnieszka Osowiecka – Wasiak
aplikant radcowski Adam Pelczar